S kojencem na BALI. Zima 2016.

21.11.2017

Znáte ten pocit, když vystoupíte z letiště a cítíte vůni země, do které jste právě přijeli? Tu směs exotických pachů, vlhka, tepla a vy máte pocit, že jste v některém z pavilonů zoo? Ještě dnes si dokážu vybavit vůni Bali, kde jsme před rokem byli...

Cestování je mojí vášní. Jsem moc vděčná za to, že se na tom shodneme i s mým Mužem a že jsme na tento koníček nezanevřeli ani poté, co se nám narodila naše dcerka Bety. Takže ano, cestujeme i s prckem. Na Bali jsme se vydali v době, kdy měla Bety necelých 15 měsíců. Bez cestovky. Na několik týdnů. S batohy na zádech.

Cestování s malým dítětem má samozřejmě svá specifika, která bych zde ráda popsala a zároveň bych tímto článkem ráda inspirovala rodiny, které mají malé dítě/děti a trochu se toho cestování s nimi bojí. 

Zásadní informací je podle mě to, že dítě nemusí být v cestování žádná překážka. Překážky a omezení existují pouze v naší hlavě. Samozřejmě tím nechci říkat, že cestování s dítětem je pro každého, ale znám rodiny, které by i cestovaly rády, jenže pořád tam mají nějaké to JENŽE (případně A CO KDYBY)...  Jsou to takové ty klasické pochyby jako například: 

"Jeli bychom rádi, jenže ona je ještě moc malá a nic by z toho neměla." Jasně, to je naprosto legitimní, věřím tomu, že takhle malé děti z toho cestování zase tolik nemají (ale kdo ví). Nicméně moje odpověď je na to taková, že necestuji kvůli dítěti, ale kvůli sobě. Já jsem ta, koho cestování baví, rozšiřuje mi obzory a opravdu si ho moc užívám. Myslím si, že dítě je šťastné tam, kde má své rodiče. Zároveň je dovolená doba, kdy jsme všichni pohromadě, můžeme spolu trávit kvalitní čas a užívat si sebe navzájem, takže i ten prcek si přijde na své. 

"A co kdyby se jí tam něco stalo, co kdyby se zranila?" Fajn, to se samozřejmě může stát. Ale stejně tak si může nějaké zranění způsobit doma nebo na hřišti. Na cestách je to trochu složitější, ale všechno se dá řešit. Nemocnice jsou i na Bali a pojištění na cestu je pro nás samozřejmostí.

"Vy se máte, jeli bychom taky, ale nemáme tolik dovolené:( " Pokud jste cestovali i předtím, než jste měli prcka, tak si to nyní jistě dokážete zařídit. Pokud je cestování vaším snem a zatím jste do žádné vzdálenější destinace nevyjeli, tak se zamyslete nad tím, kdy je pro vás ta vhodná doba. My jezdíme obvykle v období kolem Vánoc. Je to proto, že v tomto období je poměrně hodně svátků (tj. volných dnů) a většina lidí přes Vánoce obvykle nepracuje, takže se to mému Muži hodí neb v práci tolik nezamešká. Má také výhodu toho, že může pracovat i online. Do těchto zemí se vyplatí jet na delší dobu. Důvodem je to, že letenka je největším nákladem, takže jet tam na 14 dní nedává úplně finančně smysl. Na místě se dá sehnat poměrně levné ubytování (záleží tedy v jaké destinaci se nacházíte a jaký standard požadujete) a jídlo je tam za pakatel. Proto si myslím, že je rozumnější strávit tam více času, aby člověk využil toho, že zaplatil větší částku za letenku. Každé povolání má svá specifika a myslím si, že tvrzení, že na to nemám čas/volno/dovolenou je zase jen překážkou v naší mysli (případně výmluvou/omluvou) a že pokud opravdu cestovat chceme, tak si to prostě zařídíme:)

Těch JENŽE, ALE, A CO KDYBY bych zde mohla jmenovat celou řadu. Jak to máte vy? Cestujete nebo se přes tato záludná slovíčka zatím nedokážete přenést? Budu ráda za vaše sdílení v komentářích.

Cestování s malým dítětem má svá specifika. Záměrně nepíšu výhody nebo nevýhody, protože záleží na úhlu pohledu z jakého se na danou věc díváte. 

Když vás jede víc, tak počítejte s tím, že budete mít víc věcí. A také s tím, že děťátko si ty věci samo neponese. Je poměrně dobré se nad tím zamyslet a pokud neplánujete dovolenou strávit na jednom místě a chcete zemi opravdu poznat, procestovat, ochutnat, tak s sebou netahejte celou vaší domácnost. My jsme na Bali měli dva větší batohy (40 a 50L) a golfový kočárek, nosítko. Nyní už víme, že vhodnějším řešením je to, aby muž nesl jeden velký batoh (cca 80 L) a žena měla dítě v kočárku nebo v nosítku. Pozitivní na tom je, že to muž může brát jako posilovnu zdarma;) Věcí bereme tolik, jako kdybychom jeli na týdenní dovolenou. V Asii fungují prádelny, takže oblečení necháváme cca po týdnu vyprat. Je fajn nebrat si své nejlepší módní kousky, protože se občas může stát, že z dlouhých kalhot prádelna udělá kraťasy..

S dítětem budete mít na všechno mnohem více času. Mám tím na mysli to, že děti všechno zajímá, zastaví se u každého kamínku, kytičky a tak budete mít prostor užít si atmosféru míst, která navštívíte. Myslím si, že je dobré této skutečnosti přizpůsobit svůj program a prostě si neplánovat 3 chrámy a 4 zajímavá místa, kde se chcete zastavit na jeden den. My na dovolené obvykle nechvátáme, když něco nestihneme dnes tak to prostě odložíme na zítra a program plánjeme tak, abychom se nemuseli nikam honit. 

Západní děti, obzvláště ty blonďaté, jsou ve zdejších končinách velkou atrakcí. Je dobré se připravit na to, že budete středem pozornosti a místní obyvatelé (někdy i turisté) se budou chtít s vaším děťátkem fotit nebo ho chovat, hladit atd. Samozřejmě vždycky můžete slušně říci ne. Na druhou stranu věřím, že rodiče dítěte ve věku kolem jednoho roku velmi ocení, když se jejich ratolesti někdo věnuje a oni se mohou alespoň v klidu najíst, což se nám velmi pravidelně stávalo:)

Pokud cestujete s dítětem, tak vás dovolená bude stát o něco více, než když jste cestovali bez něj, ale dokud je malé, tak je fajn využít určitých benefitů. Do dvou let dítěte nemusíte platit letenku, což je poměrně zásadní úspora. Od dvou let výše musí mít dítě vlastní sedadlo, takže vás dovolená vyjde dráž, ale na druhou stranu máte během cestování větší pohodlí. S kojencem nemusíte platit za další lůžko, protože se prcek vyspí v posteli s vámi.  Na některých ubytováních jsme dokonce měli možnost dětské postýlky, přistýlky nebo nám přinesli matraci na zem, a to všechno zdarma. Kojenec toho také moc nesní. Bety už tou dobou normálně jedla a mateřské mléko měla jako bonus, takže jsme se s ní dělili o jídla, která jsme si dávali. Obvykle jsme si objednali 3 hlavní jídla (na Bali byly poměrně malé porce) a alespoň u dvou jsme řekli, že chceme aby nepálila a občas se zadařilo a jedno jídlo opravdu nepálilo. To dostala Bety. V Asii je jídlo dosti pálivé a místní nejsou schopni rozlišit pálivé od nepálivého, takže je potřeba zkoušet. 

V Asii se velmi často přemísťuje na malých skútrech. Pokud máte malé dítě, tak jej můžete dát do nosítka a prostě jet. Je zde asi na místě otázka bezpečnosti. Na Bali a  v dalších asijských zemích funguje doprava trochu jinak než u nás. Jezdí se tam mnohem pomaleji. Na skútrech cestují celé rodiny. Silnice jsou velmi úzké a cestovat autem trvá dlouho a řídit jej není zrovna jednoduché. Na skútru je to mnohem rychlejší, pohodlnější a bezstarostnější. Vím, že tato forma cestování není pro každého, ale my se toho nebojíme a užíváme si, že můžeme zastavit, kde chceme a nejsme ničím limitováni. 

Tak jedeeeeem....


Pokud rádi cestujete, tak se nevzdávejte vaší vášně. Byla by to škoda. 

Letošní zimu budeme trávit v Malajsii. Naše putování budu sdílet na facebookové stránce Žena má ráda, tak nás můžete na dálku sledovat.