Předporodní rituál

24.10.2017

Narození děťátka je významnou událostí pro celou rodinu. Přípravy na porod a těšení se na miminko zaměstnávají hlavy všech těhotných žen. Ještě předtím, než se ale veškerá pozornost upne na novorozence, je velkým zážitkem, pokud si nastávající maminka dopřeje předporodní rituál. Nebo je jí díky jejím přítelkyním zprostředkován. 

Předporodní rituál je významným okamžikem před porodem, kdy dáváte svému děťátku najevo, že jste připravena na jeho příchod na svět.  Zároveň je to jedna z posledních příležitostí, kdy se všichni zajímají pouze a jenom o Vás samotnou a pečují o Vás s největší pozorností. Věřte mi, že po porodu se všechno a všichni budou točit hlavně kolem miminka.

Pokud máte nějakou těhotnou kamarádku, tak pro ni může být takový rituál krásným dárkem a zároveň dobou, kdy ji můžete naposledy vidět jako 2v1. Rituál můžete Vaší přítelkyni vést sama, stačí pro to pár jednoduchých zásad. Nastávající maminka by měla být především v pohodě, takže pozvěte jen ženy, které má opravdu ráda a cítí se s nimi v bezpečí. Starejte se o ni jako o princeznu, uvařte si třeba bylinkový čaj, posaďte se do kruhu a Vaší těhotnou kamarádku posaďte doprostřed na židli, kterou nazdobíte. Nenechte těhotnou ženu nic dělat, ať si může vychutnat ten pocit, že je o ní postaráno. Sdílejte v kruhu příběhy žen, které již byly těhotné a nezapomeňte zmínit nějaké veselé historky. Neveselé příběhy z porodních sálů na takovou příležitost nepatří! Dejte Vaší přítelkyni nějaký milý dárek, který bude jen pro ni a povězte jí, proč jste jí zrovna tento dárek vybraly. Nakonec můžete nastávající maminku třeba namasírovat. Je to jen na vás, jak si celý proces užijete. 

Netroufáte si sama na to, abyste vedla takový rituál? Neváhejte se mi ozvat a já Vám dám pár dalších užitečných rad, nebo s Vámi projdu celou strukturu rituálu, aby to byl pro Vaší přítelkyni nezapomenutelný zážitek. Samozřejmě mohu takový rituál zprostředkovat přímo já.


Předporodní rituál je možné prožít také v nejužším rodinném kruhu - tedy pouze těhotná žena a její muž. Jedná se o velmi intimní rituál, při kterém je zdůrazněna role obou rodičů, mohou být proneseny sliby vůči miminku a také se při tomto rituálu může pracovat se strachy z porodu, z mateřství apod. 

Takový intimní rituál jsem vedla své milované švagrové a jejímu manželovi těsně před tím, než se jim narodil druhý syn. Byl to velmi silný večer, kdy jsem nastávající rodiče provedla skrze strachy, které z porodu a rodičovství mají až k přáním a slibům, jež chtěli dát svému chlapečkovi do života.