• Jana Marada

Alpská jezera jsou průzračná jako moře! A dá se v nich i plavat když jste trochu otužilí:-)

Letošní prázdniny jsem nechtěla moc cestovat. Neměla jsem dobrý pocit z toho, že je nutné mít v letadle roušky. Nicméně rodina mě přehlasovala:-) Vyrazili jsme proto k moři a taky do Rakouska k jezerům, která mě úplně očarovala.Pokud máte děti, tak vás jistě potěší, že do oblasti jezer Wolfgangsee, Mondsee, Attersee a Traunsee pojedete jen pár minut přes 4 hodiny. My jsme si cestu tam i zpět rozdělili, což je pro nás s dětmi snazší. Po cestě do Rakouska jsme se zastavili v mém milovaném Českém Krumlově a strávili tam odpoledne a noc. Krumlov je hned po Praze jedno z nejkrásnějších historických měst a určitě doporučuji se tam na pár dní vydat. Z mého pohledu je fajn i pro děti, ale záleží, jak si s nimi dovolenou představujete:-) My jsme si užili procházku kolem řeky, zastavili jsme se na hřišti a v centru města. Muzea a tomu podobné atrakce s dětmi zatím vynecháváme, takže jsme si užili spíše atmosféru města a zámecké věže, která se nad námi tyčila.

Při zpáteční cestě jsme se zastavili na pár hodin v Linci, kde jsme strávili odpoledne a narazili konečně na výtečné jídlo. Celkově musím říci, že nás Rakousko co se týká gastronomie poměrně zklamalo a nevím, zdali to bylo tím, že byly některé restaurace zavřené kvůli Covidu nebo že je prostě běžné jíst Wienerschnitzel s hranolkami každý druhý den. U jezer se nám také stávalo, že měli odpoledne siestu, takže jsme se třeba vrátili z výletu a marně hledali restaruaci, kde bychom se kolem 14 hodiny najedli:-( Naštěstí se dá díky Googlemapám najít na netu otevírací doba a další informace, a tak jsme nakonec nějkou restauraci vždycky našli, ale s možnostmi, které nabízela jsme nebyli úplně spokojení.


Co se týká krásy přírody, tak musím říci, že je to velmi malebná krajina. Když vám vyjde tak krásné a slunečné počasí jako nám, tak si budete užívat modř jezer, ve kterých se odráží nebe a budete si připadat jako na riviéře. Já jsem byla jezery naprosto okouzlená a protože počasí bylo koncem srpna vskutku teplé, tak jsme si s dětmi užili i koupačku v jezerech. Míst, kde je vhodné se s dětmi koupat není tak moc, ale pokud vám nevadí kamínkatý vstup do jezera, tak míst ke koupání najdete nejspíš hodně. My jsme preferovali písečnou/travnatou pláž, aby si naše slečny mohly pohrát s pískem a nejlepší jsme našli v městečku Mondsee. Vstup do jezera zde byl zpoplatněn 3 eury za dospělou osobu a děti to měly zdarma. Zároveň jsme mohli využít služeb místní restaurace a toalet, což bylo poměrně příjemné. Kvůli Covidu byly zavřené atrakce pro děti jako je skulzavka, tobogán a brouzdaliště. Doufám, že až tam příští rok pojedeme, tak bude vše již plně přístupné:-)


Rakušané mají velmi dobře zmáklou infrastrukturu a také atrakcí pro děti je zde nespočet. Za nás mohu určitě doporučit pohádkový vedle jezera Attersee. Je to taková procházka s různými pohádkovými postavičkami, domečky a dalšími dětskými lákadly. Uprostřed stezky je malé hřiště, které láká k prozkoumání. Na kočárek to není úplně nejlepší terén, ale pokud to uděláte jako my a necháte ho v půlce cesty, tak litovat nebudete. Koncem srpna byl les plný ostružin, což nás tam zdrželo pěknou dobu a měli jsme díky tomu skvělou svačinku.


S dětmi jsme se vydali také do Dorf der Tiere (u Wolfgangsee), což je taková mini-pidi zoo s lamami, ovečkami, králíky a dalšími zvířátky, která mohou děti krmit zakoupenými dobrůtkami. Areál je vybaven také pískovištěm, trampolínami nebo také čtyřkolkami na vlastní pohon. Pár kroků odtud najdete zábavní park Abarena, který vypadal velmi zajímavě a až bude naše mladší dcerka starší, tak se tam určitě vydáme a užijeme si vodní atrakce a další zábavu, kterou tento park nabízí.


Kolem části jezera Wolfgangsee je krásná procházka, která začíná ve Stroblu a je možné udělat celý okruh, který nabízí krásné výhledy na samotné jezero. Nádhernou přírodu si můžete užít při procházce kolem dvou malých jezer Langbathsee a pokud si s sebou vezmete plavky, tak si tam můžete svlažit i celé tělo v průzračně čisté a taky trochu studené vodě místních jezer. Pláž je tam travnatá a vstup do vody plný maličkých kamínků, tak nezapomeňte koupací boty. My jakožto správní barefootisté jsme boty neměli a taky to celkem šlo. Je to tam takový malý ráj na zemi.


Dovolenou jsme trávili spolu s mými rodiči, kteří mají rádi vysokohorskou turistiku a tak si dva dny udělali výlet lanovkou a po hřebenech hor, ze kterých je na jezera nádherný výhled. Sousedé z ubytování nám také moc doporučovali zubačku, která je zážitkem i pro děti, ale tu jsme si také schovali na dobu až budou dcerky straší a více si to společně užijeme. Letos jsme raději dali přednost koupání v jezerech;)

V této oblasti jsme jistě nebyli naposledy a já se těším, že si zde ještě nějakou dovolenou užijeme a také, že narazíme na lepší restaurace;))

31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše