• Jana Marada

Seznam věcí, které potřebuje právě narozené miminko a maminka po porodu.

Pod Tvým srdcem bije ještě jedno maličké srdíčko a ty se nemůžeš dočkat až budeš držet svojí dcerku nebo syna v náručí. Představuješ si, jak se mu poprvé podíváš do očí, jak se budete celé šestinedělí válet v posteli a užívat si svojí přítomnost.

Myslím si, že to v počátku mateřství to opravdu zásadní a nejdůležitější, co bys měla plánovat a co je důležité.

Samozřejmě je také fajn si předem obstarat pár nezbytných věcí, které budeš ty i miminko potřebovat. Mám za sebou dva porody a musím říci, že před tím prvním jsem byla nervozní z toho, abych měla vše nachystané a zařízené. Zejména proto, že jsem ležela na rizikovém v Podolí a vlastně jsem odtamtud skoro nic zařídit nemohla. Pak jsem to celé pustila a dala na slova mého manžela, který říkal, že miminko potřebuje jen náruč rodičů, mléko a vše ostatní se dá řešit až v průběhu. A měl pravdu.

Nicméně hnizdění je přirozenou biologickou potřebou nastávající maminky a je to nádherné období, kdy se maminka ladí na miminko i na porod samotný a proto zde popíši, co si myslím, že je dobré si nachystat a pořídit.Co si myslím, že je nezbytné pro narozené miminko a jeho maminku? Psáno z pohledu lehce minimalistického, to jen abychom si rozuměli:-D


Začnu s těmi drobečky.

Bez čeho se neobejdete jsou pleny nebo nějaká jiná metoda, která zaručí, že nebudeš mít špinavé oblečení a povlečení a miminko bude moci zdravě vylučovat. Jistě můžeš zvážit metodu bezplenkové komunikace s miminkem, ale na první dny bych měla nachystané ekologické jednorázové plenky nejmenší velikosti. Já sama jsem se po obou prodech potřebovala soustředit na sebe, miminko a své hojící se tělo a nechtěla jsem v tu chvíli řešit praní látkových plenek. Látkovky jsou super a pokud se do nich vrhneš, tak ti moc fandím a věřím, že i naše životní prostředí ti poděkuje. Poodhlédla bych se na internetu/facebookových skupinách, zdali někdo neprodává celou sadu plen. Z mého pohledu jsou ideální pleny se svrchními kalhotkami a vkládacími vložkami z bavlny, bambusu nebo jiných savých materitálů (někde jsem zahlédla informaci, že se dají použít i staré ručníky například). U nás na trhu je toho celá řada, tak zkoumej:-)

Přebalovat miminko se dá sice praktivky kdekoli, ale je fajn si rozmyslet, zdali pro to budeš pořizovat nějakou komodu a na ní umístíš měkou podložku, na které budeš děťátko přebalovat nebo jej budeš přebalovat například na posteli nebo na pračce či jiném místě. Viděla jsem už spoustu zajímavých míst a vždy bych ale doporučila tam mít tu měkou podložku;) Já jsem si pořídila přebalovací pult s komodou z druhé ruky.


Do začátku bych koupila také pár klasických čtvercových látkových plen. Jsou vhodné na podkládání miminka když například po kojení ublinkává, nebo slintá. Hodí se i tobě, neboť se ti nejspís z prsou po porodu vytvoří obří cisterny, ze kterých mléko jen stříká a když začneš kojit z jednoho prsu, tak spouštěcí reflex zapracuje i s druhým prsem a látková plena se bude hodit. Já tyhle pleny využívám dodnes na utírání rukou dětí po jídle, neboť mi to přijde ekologičtější než používat papírové ubrousky.

Také je fajn si pořídit nepromokavou pratelnou podložku pod miminko.


Oblečení. To je téma. Zejména pro minimalistické maminky :D

Do začátku toho prcek potřebuje jen malinko. Stačí pár pyžamek, která budeš točit stále dokola. V šestinedělí budete většinu času doma, v posteli ideálně a tam ta pyžamka stačí (nebo stačí jen plenka a být nazí a tulit se). Když rodíš v zimě, tak bych k tomu dokoupila nebo si možná raději půjčila od kamarádky, která má už starší děti, svetřík a čepičku. Mimčo pak vložíš do fusaku a když by byly mrazy, tak buď zůstaneš doma a nebo přidáš do fusaku ještě hřejivou dečku a vyrazíte ven.

Když rodíš v létě, tak je to celé jednodušší a stačí mít kromě pyžamek nějaké bodýčko s krátkým rukávem, aby se mimi zbytečně nepařilo. Spíš bych ho pak přikryla plenou nebo nějakou lehkou dečkou než ho přehnaně navlékat.

Jsem zastáncem toho, že děti se nemají zbytečně navlékat a když jsou od mala vystavené tomu, aby se ohřívaly samy, tak jim skvěle funguje termoregulace. Vyzkoušeno zatím jen na mých dvou dětech, ale myslím, že to má logiku, kterou zastává zejména Tomáš a že díky tomu jsou naše holky méně nemocné a jsou velmi otužilé. O tom ale až jindy, to je na delší povídání:-)

Já jsem u starší dcerky oblečení do začátku vůbec nekupovala a půjčila jsem si většinu věcí od švagrové, která měla sice syna, ale to ani tak nevadilo. Jednalo se o oblečení do 6 měsíců věku. U druhé dcerky jsem si toto malinké oblečení také půjčila, tentokrát od kamarádky, která má holčičku. Ale je to opravdu jedno. Pokud máš nějakou kamarádku, která ti oblečení po svém dítěti půjčí, tak to určitě využij. Miminka rostou doslova jak z vody (nebo spíše mléka), takže se koupě těchto věcí moc nevyplatí.


Výše zmiňovaný fusak bych vybrala tak, aby měl dole možnost prodloužení. Já ho u dcer využívala až do 3 let věku a prodloužení, které je z šusťákového materiálu (aby se tam dalo dítě dát i s botkami) je super. Na jaře a na podzim přikrývám holky jen dečkou, takovou malou larysou a stačí to. V létě přikrývám buď velkou látkovou plenou nebo ničím.


Koupání. Bětuška se nám narodila na podzim, takže jsem u ní pořídila z druhé ruky koupací kyblík. Je to fajn proto, že nespotřebuješ tolik vody, jako do vaničky a děti mají koupání v kyblíku rády, protože se tam cítí trochu jak v bříšku u maminky. Na podzim mi ten kyblík přijde praktičtější, neboť je mimčo ponořené celé ve vodě a není mu při koupání zima. Kyblík využily ještě moje dvě kamarádky na své synky a pak ho věnuji zase dál.

Lucinka se narodila na jaře a tu jsme v kyblíku koupali jen prákrát neboť pak přišlo léto a to jsme jí spíše osprchovali spolu s námi normálně ve sprše.

Ke koupání bych pořídila ještě žínku a to za mě stačí. Dětem do vody doteď nedávám žádné oleje, pěny, mýdla a ani na ně nepoužívám šampony. Bětuška šampon teď ve svých 5 letech poprvé používá, ale je to dáno tím, že je teď v holčičkovském období a chce dělat věci jako maminka. Do té doby šampon neznala, vlasy má krásné a prakticky vůbec se jí nemastí.

Metoda no-poo, neboli nepoužívání šamponů je z mého pohledu zdravější než patlání na děti chemii nebo sice něco eko, ale i tak to narušuje přirozenou funkci pokožky hlavy. Já sama jsem zkoušela šampon vůbec nepoužívat, když se mi narodila první dcerka, ale po 8 měsících jsem se k tomu zase vrátila a kupuji si eko šampon. Mám ale kamarádku, která si vlasy šamponem umyje cca 2x za rok a má je krásné, takže vím, že to funguje i u dospěláků.

Malinké miminko bych koupala tak 1 až 2x týdně. Víckrát mi to přijde zbytečné neboť se smývá ochranný film z pokožky. Starší děti od té doby, co umí sedět jsme koupali častěji a to hlavně z toho důvodu, že je to baví a můžou si ve vodě hrát.

Po koupání jsem holky mazala na vlhkou pokožku kokosákem v bio kvalitě nebo bambuckým máslem, ale ne pokaždé. Kůže je největší orgán těla a má sama o sobě skvělé regenerační schopnosti, tak proč jí to narušovat:-)


Umývání zadečku. S oběma dětmi jsem řešila tak, že jsem je umývala pod kohoutkem vlažné vody a případně použila žinku. Malá miminka nesmrdí, stolice je u kojených dětí ničím nezatížená, takže za mě je zbytečné používat mýdla a další sarapatičky. U dětí, co baští už nějaké to eko mýdlo použít můžeš, ale není to něco, je potřeba mít nachystané před porodem. Čas a zkušenosti ukážou.

Na cesty mimo domov jsem měla nachystaný perlan a ten jsem namočila ve vodě a dcerkám zadeček utřela. Když byly starší, tak jsem používala i jednorázové ubrousky. Zde bych byla opatrná na složení.

Někdy se stane, že kůže po stolici zčervená a je opruzená kolem zadečku a i vulvičky. Když se to stalo, tak jsem hodně větrala zadek, nechávala holky bez plínky ležet jen na nepromokavé podložce a namazala to mastičkou, kterou jsem koupila v bio obchodě nebo kokosákem. Nikdy jsem holkám nemazala zadečky preventivně. Myslím, že to je zbytečné a narušuje to sliznice.


Přemísťování miminka, kočárky, nosítka, šátky, autosedačky, náruč.

Náruč uvádím záměrně, neboť tam toho drobka budeš mít nejčastěji, takže posiluj ruce:-D

Kočárků je celá řada a každá z nás má jiné preference. Náš první kočár byl z bazaru a pak jsem ho věnovala dál. Druhý kočár byl půjčený od švagrové. Kočárkem mám namysli ten s korbičkou.

Od té doby, co mimčo začne sedět a bude ho zajímat svět doporučuji skladný kočárek typu golfky. My máme Valco Baby Snap4, který jsme měli pro obě holky a procestoval s námi půlku světa.

Šátkování je velká věda a určitě je super, pokud do toho půjdeš. Na fb jsou různé podpůrné skupiny pro maminky, které nosí své děti a sdružují se, pořádají výlety a hlavně si vzájemně půjčují šátky a nosítka. Určitě je fajn si obojí dopředu vyzkoušet a nekupovat zajíce v pytli, protože investice do nich je poměrně vysoká. Já měla půjčený šátek od švagrové a moc mi šátkování nevyhovovalo, protože mi dlouho trvalo, než jsem nás do toho zabalila a vždy jsem byla spocená já i dítě a tak jsem to vzdala. Nicméně mi pak velmi vyhovovalo nosítko, která jsem používala od doby, co holky držely hlavičku a byly trochu zepevněné, což bylo od cca 5. měsíce. Při koupi nosítka pro mě bylo zásadní, aby sedělo mě i manželovi a aby nikde netlačilo, mělo měkké polstry přes ramena a šlo jednoduše zapnout bez pomoci druhého dospělého. Nosítko jsme pak vužili i při cestování do cca 2 let věku.

Autosedačka. Pokud jedete domů z porodnice, tak je potřeba mít sedačku koupenou již před porodem. Dnes je běžné, že je autosedačka součástí kočárků. Vybírala bych takovou, která je lehká a dobře se nosí. Miminko rychle přibírá a já měla u prvního kočárku autosedačku těžkou a špatně se mi s ní pak manipulovalo.


Spaní. V začátku stačí manželská postel, kam se prcek v pohodě vejde a pak je fajn se buď poohlédnout po 3. posteli, kterou přirazíte k té manželské a nebo po postýlce, která bude ve stejné úrovni jako manželská postel. Je fajn myslet na to, že cca od 6. měsíce se bude mimi pohybovat samo a je potřeba postel zajistit proti pádu. Ano mluvím z vlastní zkušenosti, obě dcerky si kokos nabily a pak jsme nejprve u té starší dali kolem celé posetele síť, neboť jsme neměli postýlku a u té druhé jsem již přiraženou postýlku měla, ale stejně jsme pak museli zajistit dodatečné zabezpečení.


SHRNUTÍ:

Co je fajn mít pro miminko nachystané před porodem:

- pleny (jednorázové /látkové)

- pár látkových plen čtvercových

- nepromokavá podložka, která se dá prát

- oblečení - pyžamka, bodýčka, tepláčky, čepička, svetřík - ZVÁŽIT MOŽNOST PŮJČENÍ:-)

- fusak, malá jemná dečka

- koupací kyblík/vanička, ale často stačí mimiko umýt jen pod sprchou

- žinka jemná

- kokosový olej nebo bambucké máslo v bio kvalitě na občasné mazání pokožky

- krém na případné opruzeninky (není nutné mazat preventivně)

- kočárek, autosedačka, šátek


- nosítko (používat až když mimi drží samo hlavičku, cca od 5 měsíce věku)

- postýlka (také stačí pořídit až bude dítě starší, na začátku se s ním stejně budeš tulit v posteli a mít ho často na prsu)


 Co by si před porodem měla nachystat maminka?

Pokud rodíš poprvé, tak tě mohou některé věci a situace zaskočit a je fajn se dopředu nachystat, abys po porodu měla čas se věnovat hlavně miminku a sama sobě. Z mého pohledu je fajn mít zajištěno, aby ti po porodu někdo pomohl s běžnou péčí o domácnost, s vařením a taky aby třeba vyrazil s děťátkem na procházku a ty si měla čas jen sama na sebe (často to bude asi na šlofíka, ale kdoví, třeba tě více dosytí přečíst si kousek knížky, dát si sprchu nebo cokoli jiného). Ideální je, pokud je touto osobou tatínek miminka a vezme si v práci dovolenou (třeba i více týdnů) a můžete se o péči rozdělit. Já jsem to tak mělu u porodu prvního a u druhého jsem o pomoc poprosila ještě svojí mamku, která k nám jezdila celé mé šestinedělí vždy na 2 až 3 dny v týdnu a pomohla mi se starší dcerkou, vařením a i s novorozeným miminkem. Pokud nemáš takovou možnost, tak se zkus obrátit na některou svou kamarádky nebo na poporodní duly, které podporují ženy v šestinedělí.


Tělo po porodu bývá unavené a excitované zároveň. Samozřejmě záleží na tom, jak proběhne porod, ale já ačkoli jsem měla oba porody celkem rychlé a dalo by se říci, že intentzivní, ale příjemné, tak jsem byla poměrně unavená a potřebovala jsem dobít baterky. Dobíjela jsem je zejména díky silným vývarům z masa a zeleniny. Vývar je superpotravina, která dělá v těle zázraky :-) Je fajn mít nachystaný vývar v mrazáku nebo na něj mít připravenou směs a jen jí dát do tlakáče. Další velkou bombou po porodu je prý vlastní placenta. Znám to jen z doslechu a vím, že některé ženy si z ní nechají připravit kapsle. Pokud tě to volá, tak si najdi informace o tom, jak je potřeba placentu po prodou uchovat, abys z ní vytěžila maximum.

Já jsem po porodu užívala ještě vitamíny, které mi doporučila moje výživová poradkyně a které jsou specifické pro mě samotnou a brala jsem je také z důvodu své těhotenské hepatopatie. Nicméně obecně je fajn užívat omega 3 mastné kyseliny, v zimě vitamín D a případně to ještě lehce doplnit železem kvůli ztrátě krve po porodu (krvetvorbu ale vývar podpoří možná lépe). Jaké vitamíny užívat během těhotenství a po porodu bych určitě konzultovala s poradkyní, která bude znát tvůj krevní obraz a anamnézu.


Po porodu se tělo hojí a z dělohy ještě nějakou dobu odchází tzv. očistky. Prakticky je to taková silnější menstruace, která během šestinedělí odezní a děloha se vrátí do původního stavu. Těsně po porodu je fajn mít nachystané speciální poporodní vložky, které nemají lepivou část a jsou díky tomu velmi prodyšné a k tomu mít síťované jednorázové kalhotky, které také dobře větrají. Nejlepší je, když můžeš být úplně navolno a jen ležet s nepromokavou podložkou pod sebou a takzvaně větrat a také je fajn se často sprchovat.

Až očistky začnou slábnout, tak můžeš použít klasickou vložku nebo látkovou vložku, záleží na co jsi zvyklá.

Časem bych pak také zvážila možnost masírovat jizvu po případném přirozeném natržení nebo nastříhnutí, které je v ČR bohužel stále běžné. Používala jsem ricinový olej a jizvě to pomohlo. Určitě bych si ale pohlídala, že je vše již dobře zhojené aby sis tam nedostala nějakou infekci.


Prsa a kojení. Z prsou se ti po porodu nejspíš stanou dvě velké cisterny na mléko. Připrav se na to, že mléko poteče všude a že kojení na začátku také trochu bolí. Bradavky si zvykají na sání a mlékovody jsou plné k prasknutí. Kdyby byla bolest bradavek velká, tak je můžeš namazat například měsíčkovou mastí nebo mastičkou Purelan. Myslím, že není nutné mastičky dopředu kupovat, protože je případně může tatínek koupit v lékárně. Já byla na začátku obou kojení s dcerkami v kontaktu s laktační poradkyní, která vždy dobře poradila dle stavu mých prsou, co konkrétně použít.

Podprsenky. To je také téma, které nastávající maminky často řeší. Již v těhotenství se často prsa hodně zvětší a do našich normálních košíčků se prostě nějak nevejdeme. Já doporučuji pořídit podprsenky, které jsou odepínací, bez kostice a dá se v nich pohodlně kojit. Nebo možná ještě více mi vyhovovaly podprsenky typu lambáda, které mají širší ramínka a při kojení část podprdy jednoduše stáhneš pod prso. Doma jsem v šestinedělí chodila často navolno a bolavá prsa větrala.

Co se týče případných odsávaček, lahviček a dalších sarapatiček, tak s těmi bych si dopředu nezatěžovala mysl a spíše bych se ladila na to, že kojení je přirozené a kojit budeš. Případné potíže v tomto směru bych konzultovala s laktační poradkyní a pak případně řešila tyto pomůcky, které není v dnešní době problém kdekoli koupit.


Péče o tělo. Miluji masáže a v době, kdy jsem byla těhotná a také po porodu jsem si je ráda dopřávala. Určitě se neboj poprosit tatínka miminka, aby tě namasíroval tak jak to máš ráda. Často stačí i jemné hlazení, které naše tělo krásně vyživí. Doporučuji také automasáže nebo masáž sprchou. U olejů, které se při masáži používají bych si pohlídala jejich kvalitu a stejně tak bych byla opatrná na vše, co si mažu na kůži, neboť je to náš největší orgán a proniká skrze ní do našeho těla spoustu látek (bohužel u běžné kosmetiky často takových, které v těle mít nechceme).


Péče o duši. Příchod miminka je obrovský emocionální fičák. Najdi si v životě pár momentů, díky kterým se budeš ukotvovat a vnitřně sytit. Neboj se dopřát si předporodní nebo poporodní rituál, během kterého budeš opečována. O takový rituál můžeš požádat kamarádku nebo i mě:) Rituály pro ženy v období těhotenství a mateřství jsou mé srdcové. Více informací najdeš zde.

42 zobrazení0 komentářů