• Jana Marada

Jak si ve vztahu udržet jiskru i když už máte děti? Aneb mé 3 tipy na radostné manželství.

Tento víkend jsme s Tomášem měli výročí. Vstupujeme do 7. roku naší manželské cesty:-) Prý je 7.rok pro spoustu párů krizový. My ale máme pocit, že je naše manželství a náš vztah čím dál tím více šťavnatý, ačkoli máme dvě malé děti ...


foto z naší svatby

Ještě před tím, než s vámi posdílím moje tipy na to, jak si udržet v manželství jiskru, tak bych chtěla nastínit, z jaké situace vycházíme. Možná to budete mít podobně a možná řešíte úplně něco jiného a pak pro vás mé tipy nebudou relevatní. Tento článek je určen zejména pro rodiče malých dětí, kteří hledají cestu, jak se sobě po narození dětí opět více přiblížit a najít motor jejich manželsví, aby mohli společně znovu zažehnout pomyslnou jiskru svého vztahu:)


Jak jsme to měli u nás?

Než se nám narodila Bětuška,tak jsme měli spoustu času jak na sebe navzájem, tak i na naše koníčky a aktivity. Asi to znáte a možná na to období rádi vzpomínáte, tak jako já. Pak nastal v našich životech STŘIH a najednou se celý náš vesmír změnil. Bětuška byla na světě. Na začátku to člověku přijde úplně v pořádku, užívá si miminko a vlastně řeší hlavně to, aby se trochu vyspal. Když už ale Bětuška měla něco přes rok, tak jsem si začala uvědomovat, že mi něco chybí. Stále to ve mně hlodalo a byla jsem nespokojená.


Musím ještě dodat, že našemu manželství z vnějšího pohledu vůbec nic nechybělo, byli jsme šťastní novopečení rodiče, kteří tráví jako rodina poměrně hodně společného času. Já jsem ale měla pocit, že mi něco chybí. Myslela jsem si, že je to čas jen pro mě samotnou. Jenže tento "problém" jsme vyřešili ve chvíli, kdy byl Bětce rok a mohla jsem jí večer nechat jen s tatínkem doma. Bylo to sice jen na pár hodin mezi kojením, ale i to bylo skvělé, protože jsem mohla začít chodit na jógu a pak jsem také začala vést ženské kruhy, což mě do velké míry jakožto ženu naplňovalo.


Ale já jsem pořád cítila, že mi něco chybí... Prostě jsem nebyla spokojená.


Rozlouskla jsem to až ve chvíli, kdy jsme byli společně na několik týdnů na Bali, Bětušce v té době byl rok a čtvrt. Ačkoli jsme tam byli celou dobu jako rodina spolu a Tomáš pracoval na dálku jen několik hodin denně, tak jsem cítila, že chci od našeho vztahu víc! V té době Tom narazil na video od Johna Butchera o tom, jak vrátit vztah zpět do doby líbánek. Video nás oba nadchlo a chtěli jsme to vyzkoušet. Já obecně velmi ráda zkouším nové věci a jsem velmi vděčná za to, že jsme do toho šli, protože to fakt nakoplo náš vztah a těžíme z toho dodnes, kdy už je Bětce téměr 5 let:)

Až zpětně jsem zjistila, že moje nespokojenost pramenila z toho, že jsem potřebovala více času s mužem. Opravdově, sami bez Bětušky, bez řešení denních úkolů a povinností. Prostě mi dlouhodobě chyběl čas jen s Tomášem. Chyběla mi právě ta jiskra a hluboké sdílení, které jsem si užívala předtím, než se nám narodila Bětka.


Protože máme krásný vztah založený na komunikaci a protože na něm chceme pracovat, tak jsme zapojili tipy z videa do našeho běžného života, trochu jsme si je pozměnili a velmi to náš vztah poslunulo. JO, je to tak, na vztazích je třeba makat a na tom manželském obzvlášť a je to základní předpoklad k tomu, abychom tu jiskru zažehli:)
Jaké jsou tedy mé 3 tipy pro zapálení pomyslné jiskry?


Předpokladem je to, že zjistíte, že vám ve vztahu něco chybí, že to chcete řešit a že chcete pracovat na vašem vztahu:-)


1. Udělejte si na sebe čas a PROMLUVTE SI o tom SPOLU!


Promluvte si o tom, co cítíte a řekněte svému partnerovi, že něco ve vztahu potřebujete jinak. Bez toho, abyste mužovi řekla, že se s Vámi něco děje, se nic nezmění. Chlapi nejsou vědmy a naše náznaky většinou nestačí. Komunikace je základ zdravého vztahu, bez ní to prostě nejde (ale to není předmětem tohoto článku, tak o ní něco posdílím třeba příště). Tím, že píšu promluvte si o tom, tak tím mám na mysli, abyste si v klidu SPOLU sedli a řekli, jak se cítíte a proč chcete váš vztah posunout na další level. Určitě sem nepatří žádné výčitky ani pocity viny.


Myslím si, že je fajn, když chcete na vašem vztahu pracovat oba a domluvíte se na tom. Chlapi jsou skvělí na řešení problémů a tak si tuším, že když mu řeknete, že chcete v manželství něco zapálit (dokáži si domyslet, na co váš muž bude v tu chvíli myslet), tak jistě bude ochotný hledat řešení, která budou vyhovovat vám oběma ;)2. Udělejte si svůj pravidelný rituál. DOPŘEJTE SI RANDE jen ve dvou 🤍


Tohle je tip k nezaplacení. Ještě k němu dodám, že je fajn si na tom rande povídat i o něčem jiném než je vaše ratolest:) My k tomuto přistupujeme tak, že je to čas, během kterého můžeme sdílet to, na co není v běžném provozu čas. Obvykle řešíme otázky toho, kam se v životě posouváme, co nového nás zaujalo, jaké myšlenky s námi rezonují, jak se vyvíjí naše projekty atd. Rádi si společně zajdeme do sauny, na večeři, do divadla nebo na nějaký koncert nebo na procházku.

Prakticky to můžete udělat tak, že si najdete hlídání/babičku/tetu, která se o vaše děťátko postará a vy můžete vyrazit ven.


Pokud hlídání nemáte a nebo pokud je vaše mimčo ještě malé a bojíte se ho svěřit někomu do rukou, tak zkuste zavést RANDE DOMA. Vyhraďte si k tomu jeden večer v týdnu a ten si držte v diáři (to je praktické zejména pro muže) a mějte ho jako prioritu, přes kterou nejede vlak! Výhoda je, že se můžete věnovat intimnějším aktivitám a nevýhodou je to, že neodejte ze svého prostředí, což může být pro někoho rušivé a myslí pak více na dítě než na manžela.

Já mám zkušenost jak s pravidelnými vycházkami ven, tak i dostaveníčky doma a obojí má něco do sebe:-) Pravidelné rande máme s mým mužem každý týden ve stejný den již několik let.


Dalším krokem, a to zejména v době, kdy je vaše děťátko starší, je rande přes celý víkend. Dítě si užije čas s prarodiči nebo tetou a vy můžete odjet na wellnes nebo do hor. My si takové víkendy děláme pravidelně jednou za čtvrt roku :)


Vrcholem společných dnů s manželem jsou dovolené, na které jezdíte jen sami dva. Samozřejmě to funguje za předpokladu, že jezdíte na dovolenou i s dětmi a samostatná dovolená se vejde jak do vašeho rozpočtu, tak i do vašich časových možností. Tenhle způsob rande jsme využili za těch 5 let, co máme děti jen 1x a to v době, kdy byly Bětušce 2 roky. Odjeli jsme s mužem na týden do New Yorku a Bětuška si užila týden u babičky. Od té doby jsme na samostatné dovolené nebyli, protože jsem buď byla těhotná nebo jsem kojila a v současné pandemii Koronaviru není podle mého názoru radno jezdit někam samostatně, neboť hrozí, že se člověk nemusí vrátit domů a udělat si tak dlouhou dovolenou bez dětí opravdu nechceme :D


3. Věnujte se SEBELÁSCE:-)


Možná vás tento tip překvapí, ale pokud nebudete mít vyřešený vztah k sobě samotné, tak nebudou fungovat ani vztahy ostatní. Chlapi mívají sebelásku poměrně zakotvenou ve svém životě, ačkoli by to takto nikdy nenazvali. My ženy se jí postupem času učíme a odpoutáváme se z role hodné holčičky, která si musí lásku zasloužit. S malými dětmi je práce na sobě samé a na tom mít se opravdu ráda jistě složitější, ale o to více potřebná. Možná se nad tím zkuste nyní alespoň zamyslet a říct si jak na tom se sebeláskou jste.


Proč to ale píšu zrovna jako tip na nastartování manželského vztahu po narození dětí? Upřímně řečeno, ženy, které se mají rády a mají zdravé sebevědomí, jsou sexy a muži často přitahovány. A to nejen v sexuálním kontextu.

Více o sebelásce v některém z příštích článků. Je to téma obsáhlé, ale rozhodně stojí za to se mu věnovat :)
Bonus pro ty, co dočetli až sem. Ráda s vámi posdílím video od Johna Butchera, které před 5 ti lety krásně nakoplo náš vztah.
80 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše