• Jana Marada

Jak zabavit dítě na cestách? Jak na bolení oušek v letadle?

Pokud jste se rozhodli, že chcete cestovat a přemýšlíte o tom, jak zabavit své děťátko během přesunů, tak zde uvedu několik tipů, které fungují nám. Tipy to jsou pro dítě ve věku kolem 2 let a méně (zkušenosti se staršími cestovateli zatím nemám, ale myslím, že se to s rostoucím věkem jen zlepšuje).Asi se shodneme na tom, že nejpříjemnější přesuny s malými dětmi, jsou ty, při kterých děti spí. My se snažíme naše přesuny plánovat tak, aby se kryly alespoň s částí obvyklé doby spánku naší dcerky.

Pokud se to ale nehodí nebo je cesta tak dlouhá, že se nedá prospat, přichází na řadu další pomocníci. Samozřejmě dobře fungují různé hračky. My s sebou hraček moc nevozíme, většinou bereme knížku s oblíbenými pohádkami a pak si vystačíme s tím, co je po ruce. V letadle je fajn, že děti dostávají nějaké hračky na zabavení, takže to na chvilku vydrží, pak ale na řadu přichází co je na dosah. Různé letáky, časpisy, láhev s vodou a tak podobně - to asi dobře znáte. Do této kategorie bych také zařadila různé slovní (tleskací ) hry, zpívání písniček, vyprávění příběhů a tak podobně.

Naší tajnou zbraní je to, že spoléháme i na ostatní cestující. Naše Bety je velmi komunikativní (a to už od dob, co neuměla říci ani slovíčko) a obvykle se najde někdo, kdo jí rád na chvíli pochová, pohoupe na koleni a ukáže jí, jak to vypadá na jeho sedačce. To že tam ten člověk má úplně ty samé letáky a že na ní mluví cizím jazykem je jí celkem jedno. Hlavně když se usmívá. Dobře také funguje hra na flirtování s pasažéry, kteří sedí okolo vás a vaše ratolest se na ně ze své sedačky culí a oni jí to opětují.

Jídlo. Ano, to je záležitost, která sežere hodně plonkového času a pokud je vaše děťátko jedlík, tak si můžete gratulovat. Co na cestách dětem dávat - to asi záleží na věku dítěte a na tom, co má rádo. U nás fungují oříšky, ovoce (na cesty je fajn i sušené), nebo nějaká zdravější varianta sušenek.... Při cestování letadlem je důležité nezapomenout na to, že zaléhají ouška a dítěti, které zrovna pláče, že ho ouška bolí těžko vysvětlíte, že se má napít vody, aby mu to povolilo (zkoušeli jsme to a marně), ale oblíbenou pochutinu vezme rádo na milost a při polykání ho bolest přjede. Fungují dobře přesnídávky v sáčku, nakrájené ovoce a u starších dětí také bonbon nebo žvýkačka. Zde je také na místě vzydvihnout kojení, které je při cestování velkou výhodou, nemusíte řešit bolení uší a dítě u něj kolikrát i usne, takže se vracíme k bodu jedna a máme na nějakou dobu vystaráno.


Pokud je dítě trochu nervózní a cesta je na něj už dlouhá, zkuste se s ním trochu projít. Tato rada se fajn realizuje v letadle nebo vlaku, že ano:-) Ale pokud jedete třeba autobusem, tak se zkuste zeptat řidiče, jestli bude nějaká pauza na odskočení si a proskočení se a pokud jedete taxíkem, tak požádejte řidiče o malý oraz a třeba vám ukáže nějaké místní zajímavé místo, které byste jinak minuli.

Starší dítě už vydrží u nějaké krátké pohádky nebo písniček, které můžete mít offline stažené v mobilu nebo tabletu. Pokud cestujete letadlem, tak si oblíbené pořady dítěte můžete nahrát na flashku a pustit je přímo na obrazovku co má před sebou. Dnešní technologie mě opravdu baví:-)

A jaké jsou Vaše tipy? Ráda je do článku doplním, ať se ostatní rodiny mohou inspirovat.


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše