• Jana Marada

Menstruační kalhotky. Cože jako?

Aktualizováno: 8. 10. 2020

Když jsem zprávu o menstruačních kalhotkách slyšela poprvé, tak jsem vlastně nevěděla, co si o nich myslet...

Jako nápad mi to přišlo super, neb podporuji přirozené menstruační pomůcky, které tolik nezatěžují naše životní prostředí a které nejsou pro naše těla toxické tak jako bělené tampony a vložky. Přišla mi však trochu zvláštní informace, že se dají bez výměny nosit téměř celý den a neprotečou. Cože jako...? To asi nebude nic pro mě řekla jsem si a poslala jsem myšlenku, že bych si je mohla koupit k ledu a zůstala jsem věrná svému menstruačnímu kalíšku a látkovým vložkám.


Po nějaké době jsem na sociálních sítích viděla čím dál tím více fotek a zpráv o tom, jak ženy tyhle kalhotky používají a jsou s nimi spokojené. A začalo mě napadat, že by to mohla být příjemná alternativa k látkovým vložkám, které jsou sice fajn, ale při chůzi se mi u nich stává, že nedrží na svém místě.

No a když za mnou přišel můj muž s tím, že četl v Hospodářkách o menstruačních kalhotkách Snuggs jakožto o technologické novince a nabídl mi, že mi je koupí jako dárek k svátku, tak už nebylo co řešit :)


Nyní v nich píši tento článek a je to můj 4. cyklus během kterého je testuji. Zatím mohu říci, že jsem s nimi fakt spokojená. Používám je samostatně hlavně na začátku a ke konci menstruace. Během silnějších dní je využívám zejména v době, kdy jdu "mezi lidi" a mám je jako pojistku ke kalíšku.

Koupila jsem si celkem troje a během jedné periody je vyperu obvykle jednou v průběhu a podruhé na konci. Schnou trochu déle, než bych chtěla a bohužel je na nich uvedeno, že se nemají sušit v sušičce. Jednou už tam teda omylem skončily a vypadají, že se jim nic nestalo a fungují stále dobře.


Jsou velmi tentké a baví mě na nich, že nikde nečouhají křidélka od vložek a že jsou skvělé na noc, kdy je menstruace přirozeně slabší nebo žádná. Využila jsem je i během cest, které jsme v létě podnikli a cítila jsem se s nimi pohodlně a v bezpečí. Jsou příjemné i při pohybu, takže se dají využít i při cvičení.


Co mi na nich přišlo na začátku zvláštní byl materiál, ze kterého jsou vyrobené. Podobá se trochu látce, ze které jsou vyráběné plavky. Asi to bude kvůli tomu, aby neprotékaly. Po vyzkoušení jsem ale došla k názoru, že je mi materiál příjemný a že ho na těle nerozeznám od bavlny, na kterou jsem u spodního prádla zvyklá.

Určitou nevýhodou těchto gaťěk je fakt, že nejsou úplně levné, zejména pokud kupujete více kusů, abyste pokryly periodu a nepraly každý večer kalhotky, které by pravděpodobně stejně do rána neuschly).


Jedním z důvodů, proč jsem je pořídila byla také moje touha zkoušet volnou menstruaci a mít tyto kalhotky jako pojistku, pokud nestihnu včas doběhnout na toaletu. Během léta jsem k tomu neměla příležitost, protože jsme byli hodně mimo domov, ale teď na podzim se již těším, až vyzkouším, jestli ta metoda funguje i u mě :)

pozn. Volná menstruace je metoda, při které se nevyužívají žádné menstruační pomůcky a žena pouze chodí na toaletu vyprázdnit menstruační krev ve chvíli, kdy cítí, že je to již třeba. Funguje to podobně, jako když jdete na malou, akorát je potřeba dobře vnímat svůj děložní čípek, který hlásí, že je ten správný čas k vyprázdnění.


Tak co, vyzkoušíte menstruační kalhotky také? Dejte mi vědět, jak jste s nimi spokojené:)

 

PLUSY:

+ jsou ekologické (dají se prát a používat opakovaně)

+ jsou tenké a fakt pohodlné

+ nejsou po použití cítit (díky tomu, že jsou prodyšné, ale zároveň nepropustné)

+ nikam "neutíkají" v porovnání s látkovými vložkami


MÍNUSY:

- prvnotní investice je vyšší

- pomalu schnou

- materiál, ze kterého jsou vyrobené50 zobrazení0 komentářů