• Jana Marada

Potkali jste někoho, kdo má Covid? Čeká vás karanténa. My si jí užili v září a v říjnu i ten Covid.

Aktualizováno: 26. 10. 2020

Dnešním dnem nám končí karanténa, ve které jsme protože jsme se setkali s člověkem, kterému byla prokázána koronavirová infekce.

Pokud vás zajímá, jaká jsou současná pravidla toho, co se během této situace děje, tak se to pokusím popsat.


EDIT: (říjen) Už za sebou máme i ten slavnej Covid a pokud vás zajímá, jak to u nás vypadalo, když jsme ho měli, tak koukněte úplně dolů.

 

Nejspíše se stane to, že vám budou volat z Hygienické stanice. Sdělí vám, že jste se potkali s člověkem, který má pozitivní test na Covid a že vás čeká karanténa na 10 dní. Což prakticky znemaná, že jste zamčení doma a nesmíte nikam vycházet a nikdo nesmí k vám. Z hygienické stanice vám pošlou Rozhodnutí o nařízené kranténě.


Těch 10 dní se počítá od doby, kdy jste měli kontakt s nemocným. Plus si k tomu přičtětě alespoň den až dva na to, než vám po poslením dnu karantény přijde výsledek kontrolního testu. Pro lepší přestavu jsem to namalovala do tohoto schématu:


Ihned po telefonátu z Hygienické stanice jsme kontaktovali své lékaře aby nám napsali žádanku na test. Bylo to 4. den od setkání s nakaženým. Šli jsme na ten test všichni čtyři, i naše rok a půl stará Lucka. Protože bydlíme vedle Vojenské nemocnice, tak jsme si tu žádanku nechali napsat tam.


Každá nemocnice to má jinak, tak napíšu zkušenost z té Vojenské. Jsou tam 3 místa, kde Covid-19 testují. První (uvnitř budovy vedle vchodu od parkoviště) je určené pro lidi, kteří jdou na test z vlastní vůle a platí si ho sami. Druhé (venkovní stan)je pro lidi se žádankou od lékaře a je rozdělené na dvě fronty. První fronta jsou lidé se žádankou z Vojenské nemocnice a druhá fronta jsou lidé se žádnakou od svého lékaře. Třetí (venkovní stan)je pro lidi se žádankou od lékaře bez rozdělení.


Počítejte s tím, že si tam chvíli postojíte. V ÚVN je fajn, že testovací stany jsou uvnitř areálu a že si tam holky mohly pohrát mimo frontu na trávníku nebo u fontánky.

Samotné šťourání v nose není tak hrozné, jak jsem různě slyšela. Myslím, že záleží na tom, jak k tomu člověk přistupuje. Musím ale říci, že nám dospělákům a čtyřleté Bětce to přišlo v pohodě (prohlašovala o sobě, jak byla statečná a chtěla za odměnu zmrzlinu) a malá Lucka si sice všimla, že jí něco strkají do nosu, ale ani náznakem nezaplakala. Odběr nám prováděli z obou nosních dírek, v každé nám lovili cca 3 sekundy.


A na poprvé nic neulovili - první test nám vyšel negativně. SMS zprávu o tom jsme dostali po cca 28 hodinách od odběru vzorku.


Protože já jsem na rodičovské dovolené a Tomáš pracuje z domu, tak pro nás nebyla karanténa až tak velkou změnou. No a také už to všichni známe z jara, že:-( Tahle aktuální karanténa ale má tu nevýhodu, že s dětma nemůžete vyjet nikam do přírody, což jsme na jaře rádi podnikali a musíte být fakt jen doma, jinak vám hrozí 3 mega pokuta.


Neměli jsme během karantény žádné příznaky, cítili jsme se naprosto zdraví. Někteří z nás si teda stěžovali na velkou nudu a na to, jak jim chybí školka, ale to je jiný příběh. Poté jsme 10. den zavolali svým lékařům, kteří museli vyplnit opětovně žádanky a my vyzbrojení rouškami došli do Vojenské nemocnice. Oproti minulému týdnu byly všechny fronty mnohem delší, ale čekali jsme celkem necelou hodinu.

Druhý odběr probíhal jinak - tentokrát nám šťourli jen do jedné nosní dírky, ale přišlo nám, že hlouběji. Zase to ale nebylo nic, co bych nazvala nepříjemým, spíše to trochu lechtá. Také jsme se dozvěděli, že se vzorky posílají do Ostravy, což nás poměrně překvapilo. Zdravotní bratr, který nám to říkal byl veselá kopa a prý je to byznys. Co na to říct...


Druhý, kontrolní test nám vyšel také negativní, což jsme očekávali neb jsme neměli žádné příznaky a cítili jsme se jako rybičky. Na výsledek testu jsme čekali tentorkát 50 hodin! Lékaři nám ukončili karanténu a my můžeme zase mezi lidi. Sláva! Už to bylo doma s dětmi docela dlouhé řeknu vám:-D


 

Pokud by se u prvního testu prokázalo, že jsme pozitivní, tak bychom museli zůstat doma v izolaci 10 dní. Pak bychom byli (bez testu) považováni za vyléčené. Pokud by se naše nakažení potvrdilo až 2. testem, tak bychom od něj museli zůstat doma ještě dalších 10 dní. Je to trochu psycho, tak jsem ráda, že jsme zdraví.


Přemýšleli jsme také o tom, kolikrát za podzim se nám ještě může stát, že budeme zase v karanténě a musím říct, že jsem na situaci v následujících měsících zvědavá. Držím nám všem pěsti!


PS: Karanténa mi přinesla nějaký volný čas navíc, a tak jsem napsala pár článků, přečetla kus knížky a hlavně jsem se dostala k tomu, že jsem vyklidila náš sklepo-sklad a přestěhovala nábytek v ložnici.

Během karantény (té jarní i nyní) jsme s mužem měli nastaveno, že já mám děti dopoledne a on odpoledne, abychom měli jak čas na práci tak i na svojí psychohygienu, která je v tomto stavu fakt potřeba!


PS2: Díky za to, že existují služby, které přivezou nákup nebo večeři až domů (teda před dům samozřejmě).


Edit:

Už za sebou máme jako rodina i ten Covid-19. První jsem v neděli slehla já a myslela si, že mám normální chřipku. Co mi ale přišlo nestandardní byla bolest hlavy, která byla velmi silná a Tomáš mi říkal, ať raději zavolám doktorce. V pondělí jsem se jí ozvala a hned mě poslala na test a dala mě do karantény. V karanténě bych musela setrvat i kdyby mi zmiňovaný test vyšel negativní, což mě překvapilo. No nicméně test byl pozitivní, takže jsem si tu karanténu změnila na izolaci a na testy šli automaticky i ostatní členové naší rodiny, včetně rok a půl staré Lucinky. Všichni jsme museli samozřejmě zůstat 10 dní doma, abychom nikoho nenakazili. Tomáše bolela den hlava a měl trochu teplotu, dcerky byly obě čilé a nebyla na nich znát žádná známka nemoci ačkoli jedna byla negativní a druhá pozitivní. Já jsem to odnesla z celé rodiny asi nejhůř, neboť se mi ob den vracela teplota a byla jsem hodně unavená a celých 8 dní jsem polehávala. Muž se staral o děti a o vaření a k tomu zvládnul i pracovat, za což má ode mě klobouček dolů. Po 10 dnech, kdy jsem měla izolaci mi už bylo dobře a lékařka mě propoustila z izolace a postupně byly propuštění i další členové naší rodiny:-)

Svůj průběh Covidu-19 bych zhodnotila jako mírný, ale poměrně táhlý. Muž to skoro nezaznamenal a jediné, co bylo u něj nestandardní byla ztráta čichu, která ho postihla týden poté, co cítil mírné příznaky. Naštěstí se mu po 2 dnech čich zase vrátil. Dcery byly celou dobu úplně v pohodě a nudily se s námi doma. Jsem ráda, že už to máme za sebou a že jsme měli poměrně lehký průběh této nemoci. Jsem zvědavá, jak je to s imunitou, kterou si tělo po prodělání nemoci vytvoří...

145 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše