Image by freestocks
SVATBA

Přejete si zažít krásný svatební obřad přesně podle svých představ? Nebaví vás stále stejné svatební proslovy oddávajících z úřadů a zároveň necítíte, že je kostel to pravé ořechové?

Pojďte zažít sílu rituální svatby!

V dnešní době je již poměrně běžné, že lidé chtějí zažít svůj velký den tak trochu jinak, PROSTĚ PO SVÉM. Někdo se nechá oddat v balónu, jiný na pláži a někdo chce aby mu při svatebním obřadu hrála jeho oblíbená kapela. Velká část dnešních snoubenců začítá toužit po svatbě, která bude pro ně více osobním zážitkem a budou moci zasahovat do jejího scénáře a také chtějí, aby je oddával člověk, který souzní s jejich životními hodnotami.

⚫Pokud jste věřící, je vaše volba většinou jasná a svatba v kostele je podle mého názoru nádherným rituálem. Pokud se vám poštěstí a váš kněz je trochu více otevřený, tak vám může nachystat nezapomenutelný obřad. 

⚫Pokud věřící nejste a přesto toužíte mít svatbu v kostele, tak je to také možné, jen se připravte na to, že před knězem (a před bohem) budete mimo jiné slibovat, že děti budete vychovávat ve víře křesťanské. Já jsem nechtěla lhát, ani sobě ani bohu a tak jsem svatbu s mým mužem v kostele neměla a začala jsem hledat jiné alternativy. Rozhodli jsme se, že nás oddá šaman a o tom, jak naše svatba vypadala si můžete přečíst u mě na blogu. 

Pokud věřčící nejste a toužíte si svatbu udělat podle svého, tak je jednou z alternativ svatba provázená kněžkou, jako jsem já nebo se můžete obrátit na kněze některé z nekřesťanských církví, kteří jsou často poměrně otevřeni netradičním svazkům. 

JAK MŮŽE VAŠE SVATBA VYPADAT?
 

Záleží úplně na vás dvou, jak si svůj obřad představujete prožít a pokud vás zajímá insprace, tak nabízím pár možností: 

🖤 RITUÁL JEN PRO VÁS DVA. Na místě, které máte rádi. V den, který se hodí vám a má pro vás třeba nějakou speciální symboliku. Takové intimní obřady trvají často i pár hodin. Nevěříte?
Snoubenci vzpomínají na začátky svého vztahu a vzájemně si vyznávají lásku. Během rituálu vzpomínáme také na předky ženicha i nevěsty a na vzorce, které jim jejich rodiče předali. Pokud je něco potřeba vyčistit, tak je fajn k tomu přistoupit v rámci takového rituálu a jít poté do manželství na jedné vlně a nenést odkaz svých rodičů ačkoli vidíme, že nám často neslouží. Samozřejmě není nutné se rýpat v minulosti a pokud máte vztahy v rodině vyladěné, tak se věnujeme tomu, co je zrovna u vás dvou aktuální. Snoubenci si během obřadu zažehnout plamen toho, co chtějí ve vztahu žít a mít a oslaví svojí lásku způsobem, který je na jejich cestě životem nejlépe dokáže podpořit. .....To již často trvá nějakou tu hodinku:)

I na těchto malinkých svatbách snoubenci často tancují, hodují a užívají si sebe navzájem. Během rituálu vysloví svůj hluboký souhlas se vstupem do manželství a mohou mít nachystané sliby v jakékoli podobě, která je jim blízká. Některé páry si přejí navlékat snubní prsteny, jiné volí jako symbol jejich rituálního svazku jiný předmět. Pokud se rituál koná na místě, kde je možné přespat, tak já obvykle pomalu odcházím a nechávám pár v klidu strávit svojí svatební noc:)

🖤 RITUÁL PRO VÁS DVA a menší kruh rodiny/přátel. Malé rituální svatby probíhají většinou venku, v přírodě. Samotný obřad může mít podobu klasického svatebního obřadu, jaký znáte z běžných svateb, ale můžeme do něj zapojit jakýkoli prvek, který není možný využít během svatby na radnici nebo v kostele. Tyto menší svatby často probíhají v uvolněné atmosféře, kdy sedí všichni v kruhu a mohou se aktivně do svatby zapoji, třeba tím, že se vypráví historky z života snoubenců. Svatebčné mohou snoubencům zazpívat, nebo jim třeba během obřadu vyrobí dárek a během vytváření tohoto předmětu nahlas říkají, co manželům do manželství přejí. Krásné rituály jsou také ty, u kterých je možno využít sílu ohně nebo vody v přírodě a pracovat s těmito zemskými živly způsobem, který je zrovna potřeba. Oheň má navíc tu výhodu, že se v něm dá případně i upéct něco dobrého (třeba i špekáčky) a voda tu, že se v ní dá během/po rituálu i koupat:)

🖤 KLASICKÁ VELKÁ SVATBA V RITUÁLNÍM DUCHU. Pokud si přejete, aby váš svatební obřad vypadal jako klasický obřad, který známe z parků/radnic/kostelů, ale nesl v sobě esenci vás dvou a oddával vás člověk, kterého jste měli dost času poznat, tak i tyto svatební obřady ráda provázím a posídílím s vámi, jak tyto svatby mohou vypadat. 

Samotný obřad mívá obvykle podobnou formu, jakou má klasický obřad, ale obsah je možné úřizpůsobit individuálně. Snoubenci mohou tedy během obřadu říci cokoli, co potřebují, jejich sliby mohou mít jakoukoli podobu a samozřejmě je možné během rituálu udělat opravdu cokoli, co nevěsta a ženich chtějí :D

Obvykle se mi ozývají snoubenci, kteří touží mít svatbu po svém, v přírodním duchu, ale zároveň nechtějí úplně vybočovat z obvyklých tradic a proto svatby provázím skrze zemské živly. Což v praxi znamená, že využívám: 

- vzduch (zapaluji vonné tyčinky/svazky bylin, dá se použít i kadidlo nebo naopak nějaká oblíbená esenciální vůně snoubenců),

- oheň (snoubenci zapalují svatební svíci, svědci mohou zapalovat další svíce a vyslovit při tom svá přání do manželství),

- vodu (snoubenci pijí z poháru svatební víno nebo využívám nějaký vodní tok poblíž například k posílání přání po vodě),

- zemi (svazování rukou, výměna snubních prstenů, dary a další).

Možností jak využít zemské živly je celá řada a vždy záleží na nastavení daného páru, co preferuje. Svatbu je ale také možno provázet bez využití těchto prvků a scénář může být prostě jakýkoli:-)

 

 

JAK JE TO S LEGÁLNOSTÍ RITUÁLNÍ SVATBY?

Organizace Novodobé kněžky staré Evropy, pod kterou jsem podstoupila výcvik něžek a ceremonialistek nemá v současné době oprávnění vést obřady, ze kterých dostanete klasický Oddací list. Organizace na tom sice již pracuje, ale zatím to bohužel možné není. 

Jaké jsou tedy vaše možnosit?


⚫"Papír" ze svatby vůbec nepotřebujete. Jsou páry, které ze svatby nepotřebují mít oddací list a důležitý je pro ně hlavně daný akt:)

⚫Oddací list sice nepotřebujete, ale chcete mít stejné příjmení a případně i nějaká práva:-D Některé ženy si po rituální svatbě "pouze" změnily své příjmení. Stojí to 1000 Kč a není to nikterak náročný právní úkon. Pokud si přejte mít určitá práva, tak vězte, že když žijete v partnerském soužití, tak vám ze zákona již někteá práva vyplývají. Určitě je dobré se podívat, jaká ta práva a povinnosti jsou, zejména v souvislosti s úpravou majetku a rodičovstvím. Možná zjistíte, že oddací list bude pro váš vztah pouze přežitkem. 

⚫Oddací list ze svatby potřebujete/chcete mít. Ať už máte rádi tradici nebo se prostě budete cítit lépe, když oddací list budete mít, tak je zde možnost, aby váš svatební obřad probíhal i za přítomnosti úředníka, který se vás zeptá na zákonem stanovené nutnosti a zbytek svatby může být ve vaší (naší) režii, nebo je zde ještě jedna možnost, kterou se obvykle vydáváme. Většina párů totiž skutečnost, že chtějí mít ze svatby oddací list řeší tak, že si skočí na úřad podepsat papíry den předem nebo i v den svatebního rituálu. Sama jsem tuto zkušenost zažila a vím, že taková svatba na úřadě trvá 8 minut včetně podpisů svědků, kteří musí být přítomni, takže se to dá stihnout poměrně rychle.

Některé páry si přály rituální svatbu pouze v malé skupince, která mohla být podle jejich stylu a "velký obřad" pro rodiče a příbuzné zrealizovali klidně až za delsí dobu. Možností, jak svatbu prožít je několik a je jen na vás, jakou cestou se vydáte:)

Pro další informace mě neváhejte kontaktovat a domluvit si se mnou nezávaznou schůzku. Ke každému páru přistupuji individuálně a vždy kladu důraz na to, abychom si vzájemně sedli, neboť provázení rituálů je mým posláním a ne mým zaměstnáním, za což jsem neskonale vděčná. Věřím, že společně připravíme svatbu vašich snů a že pro vás bude nezapomenuteným okamžikem. 

Pokud vás zajímá, kolik stojí rituální svatba, tak řeknu, že i cena je indiniduální a je velmi závilsá na konkrétní podobě rituálu a také na vašich finančních možnostech. Obvykle se kompletní cena včetně schůzek před svatbou pohybuje mezi 3 a 7 tisíci korun. 

 

Jak taková rituální svatba vypadá? Koukněte níže:)

D74150BC-9D0D-4FB5-82E2-7C9E3B3ADED5.JPG

Svatba Jana  a Daniel, Dubeč

 

Jana s Danielem se znali již řadu let předtím, než se rozhodli pro svatbu. Oba již měli dospělé děti a cítili, že si přejí zažít svůj velký den jinak. Źe chtějí, aby jejich obřad byl šitý na míru jim dvěma. 

Po jejich stylovém příjezdu jejich luxusními červenými mazlíčky přišli před svůj oltář a neslíbili si lásku do konce života, nýbrž si vyjádřili vzájemnou podporu a důležitost jejich vlastní svobody. Jejich rodina stála vedle oltáře a krásně je podpořila na jejich vstupu do cesty zvané manželství.

P1250603.jpg
1 (290).jpg

Hanka a Martin, zámeček Bon Repos

Svatebním rituálem Hanky a Martina jsem provázela spolu s mojí přítelkyní Lilií K., u které jsem prošla výcvikem kněžek. Hanka s Martinem si přáli velmi jednoduchý a rychlý obřad, což jsme jim do detailu splnily. Závěrečné zvonění na zvon v blízké kapličce byl krásným oznámením jejich počínajícího manželství a společné cesty životem. 

Svatba Irenka a Slávek, Krkonoše

 

Jednoho dne se dva mladí lidé rozhodli slíbit si lásku a chtěli to udělat po svém. Netoužili po svatbě, kdy jim bude starosta odříkávat řeč, kterou před nimi slyšely zástupy jiných snoubenců. Rozhodli se pro rituál...

Rituál to byl něžný, plný lásky, slz, radosti a vášně. Moc děkuji, že jsem mohla být součástí jejich velkého dne a mohla jim připravit nezapomenutelný obřad. Ačkoli pršelo, tak se obřad konal na louce za jejich domovem a oni oba přišli bosí, aby byli napojeni na přírodu, kterou oba milují natolik, že se z Prahy odstěhovali do Krkonoš.

SON_6841.jpg

Svatba Lenka a Jaroslav, houseboat Praha

 

Na tuto svatbu velmi ráda vzpomínám, neboť jsme já i Lenka byly v radostném očekávání a tak ačkoli to byla malinká intimní svatba jen pro ně dva, tak nás tam bylo celkem 5 :)

Snoubenci si pro svůj den vybrali netradiční místo - houseboat na Vltavě. Rituál to byl velmi dojemný a hluboký a měl neskutečnou atmosféru! V závěru si snoubenci vyměnili krásné náramky, které jim dones připomínají jejich netradiční sňatek.